Szkoła Podstawowa nr 2

DANE KONTAKTOWE

Telefon: 0-18 262-38-15   E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

Czytaj więcej

Sport w naszej szkole /akt./

Sport w naszej szkole /akt./

W Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Krościenku nad Dunajcem, uczniowie mają możliwość uczestnictwa w zajęciach sportowo-...

Czytaj więcej

Odkrywanie "inteligentnej specjalizacji"


27 września 2013 r. uczestnicy Klubu Młodych Naukowców pod opieką Pań: Wiesławy Dolańskiej, Anny Biel, Bożeny Chlebek i Czesławy Kalety, udając się do Krakowa, wzięli udział  w Małopolskiej Nocy Naukowców. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji było odkrywanie „inteligentnej specjalizacji” Małopolski.

W tym roku Organizatorzy zabrali nas w niezwykła podróż do świata nowoczesnej technologii. Pierwszoplanową rolę podczas tej jednej w roku Nocy grali naukowcy, którzy zaprezentowali się nie tylko podczas swojej codziennej pracy, ale wcielili się w zupełnie inne role – aktorów, reżyserów.


Młodzi Naukowcy naszego Gimnazjum mieli możliwość zgłębienia tajników nauki poprzez gry, wykłady, pokazy, warsztaty, spotkania z naukowcami, eksperymenty oraz zwiedzanie laboratoriów.


Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie – Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji była jedną z uczelni, którą odwiedziliśmy podczas  Nocy Naukowców. Uczniowie brali udział w pokazach, animacjach komputerowych - interaktywna wizualizacja 3 D. Z zaciekawieniem i szeroko otwartymi oczami oglądali  wielosegmentowy ekran o  wysokiej rozdzielczości, ekran wielogabarytowej wizualizacji 3D, trójwymiarowy ekran dotykowy oraz stymulatory. Pełni zachwytu i podziwu uczestniczyliśmy w spotkaniu z nauką i naukowcami AGH. Jakie było ogromne zdziwienie, kiedy przedstawiono nam automatyczne roboty mobilne, a jaka radość, kiedy można było podczas pokazów robotów móc nimi sterować.


Następnym wydziałem AGH, który umożliwił zwiedzanie laboratoriów, pokazy, eksperymenty był Wydział Energetyki i Paliw. Tutaj uczniowie mogli samodzielnie wykonywać doświadczenia chemiczne, podczas których otrzymywali roztwory i zawiesiny o różnorodnych barwach oraz brać udział w prezentacjach dotyczących samochodów elektrycznych, baterii, akumulatorów i ogniw paliwowych.


Tak skończyła się nasza przygoda z Akademią Górniczo – Hutniczą, ale nie z Nocą Naukowców. Pełni wrażeń i chęci zobaczenia jeszcze więcej, udaliśmy się do Uniwersytetu Jagiellońskiego – Wydział Chemii, gdzie o 22:00 braliśmy udział w „Nocnych pokazach chemicznych- kolorowe pokazy i eksperymenty chemiczne, w tym, m.in. atrament sympatyczny, złoto, alchemika duch w butelce, węże faraona, kąpiel misia”.


Małopolska Noc Naukowców dała każdemu z uczestników niepowtarzalną szansę uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania: „dlaczego?, jak?, czemu?, po co?. Jednych zadziwiła, innych wprawiła w zachwyt, a jeszcze innych zaskoczyła.



Anna Biel


{gallery}aktualnosci/2014/noc naukowcow/krakow/{/gallery}