Marcin Kozioł - pisarz książek dla dzieci i młodzieży z wizytą w naszej szkole
- Szczegóły
- 19, listopad 2018
- Odsłony: 1930
5 listopada w bibliotece szkolnej miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Gościł u nas polski pisarz dla dzieci i młodzieży – Marcin Kozioł.
Pan Marcin jest autorem lektury szkolnej (dla klas 4-6) – „Skrzynia Władcy Piorunów” i jej kontynuacji „Tajemnica przeklętej harfy”. Prowadzi rezerwat starych komputerów. Owocem komputerowych zainteresowań jest książka „Szalona historia komputerów”. Zapalony podróżnik. Zwiedził ponad 50 krajów. Ostatnio przejechał konno Kaukaz Mały. Książkowym odbiciem pasji podróżniczej jest nagradzana seria o Wombacie Maksymilianie (m.in. najlepsza książka podróżnicza 2016 – Nagroda Magellana). A miłość do koni znalazła odzwierciedlenie w serii „Stajnia pod tęczą” (jej współautorką jest Katarzyna Dowbor). Kiedy miał 16 lat zdobył magiczne stypendium i wyjechał do Szkocji, by uczyć się w Gordonstoun. Jak się okazało, trafił do miejsca, które było pierwowzorem Hogwartu, szkoły Harrego Pottera. Poznał wiele niezwykłych osób. Choć nie potrafi tego robić, tańczył na kameralnym pokazie przed samą Królową Elżbietą II i o mały włos nie wpadł wprost w objęcia Jej Królewskiej Mości, wywołując przerażenie na twarzach agentów specjalnych. Na festiwalu teatralnym w Edynburgu prezentował swoją farsę i wystąpił w niej w roli... królika.
Jako pierwsze autor poprowadził warsztaty dla młodych podróżników i odkrywców z klasy 0,I i II „Wombat Maksymilian – podróże i przygody !”. Była to multimedialna lekcja (z elementami dyskusji) wypełniona ciekawą i zabawną narracją, krótkimi filmami, animacjami i zdjęciami.
Wombat Maksymilian – to seria nagradzanych powieści podróżniczych dla dzieci z elementami edukacyjnymi i interaktywnymi. Była mowa o różnych zwierzętach, ale najwięcej o wombatach, bo główny bohater książki jest przedstawicielem tego mało znanego gatunku. O podróżach, geografii i kulturze niezwykłego królestwa w Himalajach, jakim jest Bhutan (tam rozgrywa się akcja pierwszej książki: „Wombat Maksymilian i Królestwo Grzmiącego Smoka”). A także sąsiedniego Nepalu, gdzie Wombat zawędrował w drugiej części pt. „Wombat Maksymilian i misja na dachu świata”.
Drugie warsztaty to spotkanie dla uczniów klas 4 i 5 z lekturą „Skrzynia Władcy Piorunów” (z serii „Detektywi na kółkach”). Było ono nie tylko okazją do rozmowy o książce, ale też angażującą lekcją multimedialną.
Niezwykłe przygody bohaterów, detektywistyczne zagadki, łamanie szyfrów i elektryzująca nauka. Wartka współczesna akcja powieści staje się pretekstem do poznania wielu naukowych ciekawostek, a zwłaszcza niezwykłych dokonań wybitnych postaci. Podczas tej multimedialnej lekcji dzieci poznały wynalazcę Nikolę Teslę, któremu zawdzięczamy m.in. rozpowszechnienie taniej energii elektrycznej. Współczesna akcja serii łączy się z odtworzonymi na podstawie źródeł biograficznych nadzwyczajnymi, ale prawdziwymi wydarzeniami z życia historycznych postaci.
Odkrywając tajemnice Nikoli Tesli, nazywanego też „Władcą Piorunów”, przeprowadzone zostało doświadczenie naukowe. Każdy mógł zostać „władcą piorunów” dotykając kuli plazmowej Tesli i przykładając do niej żarówkę, która rozbłyskała światłem
Marcin Kozioł przedstawił współczesnych bohaterów książki, w tym czternastoletnią Julkę, marzącą o byciu odkrywcą i detektywem, Toma (obdarzonego zdolnością synestezji, czyli „fuzji zmysłów”, która nie jest wymysłem, ale prawdziwym zjawiskiem) i Spajka / Biszkopta – labradora, psa asystującego.
Julka – główna bohatera – porusza się na wózku od czasu wypadku. Wcale jednak nie przeszkadza jej to w realizowaniu marzeń o byciu detektywem i odkrywcą. Nie jest to książka o niepełnosprawności, ale niepełnosprawność jest częścią przedstawionej rzeczywistości. Trzeba nauczyć się z nią żyć, ale nie uniemożliwia realizacji marzeń i stawiania sobie wyzwań. Autor poświęcił temu problemowi fragment spotkania, opowiadając o Julce i labradorze Spajku – psie asystującym o niezwykłych zdolnościach.
Po warsztatach można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Marcinem Koziołem i otrzymać bilecik z autografem.
A. Ryczek - Mróz
{gallery}aktualnosci/2019/045{/gallery}