„Ludzie, nie liczby – imiona nie cyfry” – z wizytą w Bełżcu
- Szczegóły
- 25, kwiecień 2018
- Odsłony: 812
17 kwietnia 2018 roku grupa uczniów z klas drugich Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku n.D pod opieką Pani Joanny Majerczak wraz z licealistami z Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w ramach projektu „Ludzie, nie Liczby – imiona nie cyfry - upamiętnienie Żydów z Krościenka nad Dunajcem, ofiar zagłady 1942, udała się do Bełżca – Muzeum i Miejsca Męczeńskiej Śmierci około 500 000 Ofiar Niemieckiej Zagłady. Nie sposób opisać uczuć towarzyszącym zwiedzaniu muzeum. Streszczenie historii Żydów mieszkających w Generalnym Gubernatorstwie, przykłady nieludzkiego traktowania narodu żydowskiego oraz opis ich tragicznej śmierci na zawsze pozostaną w naszej pamięci. Pod pomnikiem upamiętniających zamordowanych zapaliliśmy znicz – znak pamięci ofiar hitlerowskiej zbrodni. Wizyta w Bełżcu okazała się trudną lekcją historii, którą każdy z nas zapamięta na długo.
W wyprawie do Bełżca towarzyszył nam inicjator projektu „Ludzie, nie Liczby” – imiona nie cyfry - upamiętnienie Żydów z Krościenka nad Dunajcem, ofiar zagłady 1942, Pan Dariusz Popiela – wicemistrz Europy w kajakarstwie górskim w slalomie K1, olimpijczyk z Pekinu 2008, który zrelacjonował historię, kulturę oraz zajęcia Żydów mieszkających na terenie Krościenka. Celem projektu w którym bierzemy udział, jest przywrócenie pamięci o Żydach zamieszkujących Krościenko n.D do czasu wybuchu II wojny światowej.
Już 17 czerwca na terenie żydowskiego cmentarza w Krościenku n.D zostanie odsłonięty symboliczny pomnik w kształcie pękniętej macewy na której widnieć będą imiona i nazwiska zamordowanych miejscowych Żydów.
oprac. Uczniowie biorący udział w projekcie
{gallery}aktualnosci/2018/072{/gallery}