Projekt "Feniks"
- Szczegóły
- 04, styczeń 2014
- Odsłony: 2736
FENIKS – długofalowy program odbudowy, popularyzacji i wspomagania fizyki w szkołach w celu rozwijania podstawowych kompetencji naukowo-technicznych, matematycznych i informatycznych uczniów.
Trzyletni program edukacyjny FENIKS, realizowany w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Kapitał Ludzki, 1/POKL/3.3.4/08, adresowany jest do uczniów i nauczycieli gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Celami programu adresowanymi do uczniów są m.in.:
• rozbudzenie zainteresowania naukami ścisłymi,
• wzmocnienie kompetencji naukowo-technicznych, matematycznych i informatycznych,
• uzupełnienie i ugruntowanie wiedzy z fizyki,
• rozwinięcie zainteresowań poznawczo-naukowych.
Program jest realizowany przez konsorcjum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach i Uniwersytetu Rzeszowskie Publiczne Gimnazjum im.Jana Pawła II w Krościenku nad Dunajcem przystąpiło do Projektu w roku szkolnym 2008/2009.
Zajęcia pozalekcyjne dla uczniów w szkołach
Zadanie to realizuje nauczyciel fizyki (mgr Ewa Mastalska), który organizuje zajęcia pozalekcyjne z fizyki w wymiarze 2 godz. lekcyjnych tygodniowo przez 12 tyg. na semestr z grupą 10 uczniów zainteresowanych naukami ścisłymi. Celem zajęć jest rozszerzenie i pogłębienie znajomości znajomości fizyki. Zajęcia są organizowane w ramach pakietów tematycznych skorelowanych z ofertą pracowni doświadczalnych uczelni na poziomie gimnazjalnym.
Zajęcia są prowadzone z najzdolniejszymi i najbardziej zainteresowanymi fizyką uczniami z kilku klas szkoły. Od początku projektu brali w nim udział : Maciej Burnus, Jakub Hryc, Jakub Stanisz, Barbara Krężel, Kinga Jurkowska (obecnie absolwenci), Katarzyna Wolska, Paulina Salamon, Sabina Waksmundzka, Andrzej Jankowski, Wojciech Królczyk, Kinga Kuśnierczak, Edyta Kwiatek ,Justyna Kościelniak, Katarzyna Voncina, Sylwester Ligas ,Mariusz Nykaza.
Fizyka w praktyce – zajęcia dla uczniów na uczelniach. Program wizyt uczniów obejmuje wykład i pokazy fizyczne (po 1 godz. lekcyjnej) z tematyki pakietów wygłoszony przez doświadczonych i znanych z działalności popularyzatorskiej pracowników naukowych uczelni, a następnie warsztaty doświadczalne w pracowniach (3 godz. lekcyjne), poświęcone wykonaniu ciekawych doświadczeń pod kierunkiem pracowników naukowo-dydaktycznych uczelni. Odbyliśmy 4 wizyty min. w Obserwatorium Astronomicznym , w I Pracowni Fizycznej (2 razy)i na warsztatach
„ Fizyka na co dzień” - oferta programowa projektu obejmuje także wyjazdy pracowników uczelni do szkół z najatrakcyjniejszymi doświadczeniami pokazowymi wykonywanymi w oparciu o specjalne zestawy zakupione dla realizacji projektu. 24 maja 2010 r. pokazowe doświadczenia pt. „Od kriogeniki do lodów”. przedstawił w naszej szkole dr Marek Gołąb.
Konkursy projektów naukowych
Elementem programu FENIKS mającym na celu jak największą aktywizację uczniów i nauczycieli wokół samodzielnie realizowanych pomysłów autorskich jest konkurs projektów naukowych o tematyce fizycznej i astronomicznej. Konkurs jest ogłaszany na początku każdego semestru. W tym roku szkolnym w naszym Gimnazjum odbył się on 8 grudnia. I miejsce uzyskało doświadczenie „Generator Kelvina” zaprezentowane przez Wojtka i Andrzeja ,II miejsce przypadło doświadczeniu „Czas na kąpiel” które wykonały Justyna i Kasia.
Ewa Mastalska